חיפוש
Close this search box.

סוגי תו נכה

תו נכה זו תעודה לרכב, אשר מעניקה לו את הזכות לחנות במקומות חניה המיועדים לנכים. את התעודה מעניקים לאדם שסובל מנכות או לבן לוויה שלו שמסיע אותו ממקום למקום. תו נכה מודפס על כרטיס קשיח ופלסטי שדומה לרישיון נהיגה ויש להצמידו לצדו השמאלי של החלון הקדמי, או לחלון השמאלי ברכב, הצמוד למושב הנהג. 

סוגי תו נכה

ישנם ארבעה סוגים של תו נכה, והם נבדלים האחד מהשני בדרגה וסוג הנכות. בכל תו נכה מפורטים פרטי כלי הרכב, כמו גם הפרטים של האדם הזכאי לחנות בחניית הנכים. למרות ארבעת הסוגים השונים, התוים שמונפקים מחולקים לשני סוגים עיקריים: תו עם מלבן כחול ובתוכו סמל של כסא גלגלים ותו עם סמל של משולש ירוק. הסוג האשון מונפק לנכים שזקוקים לכסא גלגלים, בעוד שהסוג השני, מונפק בעיקר לאנשים שכן סובלים ממוגבלות או נכות, אך אינם משתמשים בכסא גלגלים, או שלחלופין, הנכות שלהם אינה בגפיים התחתונות. כמו כן, ישנן שתי גרסאות מקבילות לתוים הללו, עם תוספת של כלנית על כל תו. תוי נכה עם כלנית מונפקים לנכי צה"ל או אנשי כוחות הביטחון. 

מה ההבדלים בין סוגים של 'תו נכה' מבחינת החוק?

מבחינת החוק, כל רכב אשר נושא תו נכה, מכל סוג, יכול לחנות במקומות חניה המיועדים לנכים, כל עוד האדם שזכאי לתו נמצא ברכב. מהבחינה הזו אין הבדל בין סוגי התוים. אולם אם הנכה או בעל המוגבלות אינו נמצא ברכב, חל איסור על השימוש בתו, מה שאומר שבני משפחתו של הנכה אינם יכולים לעשות בתו זה שימוש לצרכים אישיים. 

עם זאת, כן ישנו הבדל מבחינת פקודת התעבורה: רכב נושא תו נכה עם סמל של כסא גלגלים, יכול לנוסע בנתיבים המיועדים לתחבורה ציבורית, כל עוד האדם הנכה נמצא ברכב, זכות זו אינה מוקנית לרכב עם תו נכה שלו משולש ירוק. 

אילו פרטים יופיעו על סוגי התווים? ומה הם מסמלים?

ישנם ארבעה סוגים של תווי נכה, והם:

  • תו נכה עם משולש ירוק – תו נכה עם משולש ירוק שמופיע בחלקו הימני. תו זה משמש אנשים שקיבלו אחוזי נכות המקנים להם זכאות לתו נכה, למרות שהם אינם זקוקים לכיסא גלגלים כדי להתנייד. 
  • תו נכה עם מלבן וסימון של כסא גלגלים – תו נכה עם מלבן כחול בחלקו הימני, כאשר בתוך המלבן ישנה דמות של אדם ישוב בכסא גלגלים. תו זה משמש אנשים שקיבלו אחוזי נכות וזקוקים לכסא גלגלים כדי להתנייד.
  • תו נכה עם משולש ירוק וכלנית – תו נכה אשר בחלקו הימני ישנו משולש ירוק ובתוכו ציור של כלנית אדומה. תו זה ניתן ממשרד הביטחון לנכי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון אשר קיבלו אחוזי נכות אך אינם זקוקים לכסא גלגלים.
  • תו נכה עם כיסא גלגלים וכלנית – תו נכה אשר בחלקו הימני יש מלבן כחול ובתוכו דמות של אדם ישוב בכסא גלגלים בנוסף לכלנית קטנה אדומה. תו זה ניתן ממשרד הביטחון לנכי צה"ל ואנשי כוחות הביטחון אשר קיבלו אחוזי נכות וזקוקים לכסא גלגלים כדי להתנייד ממקום למקום. 

כיצד מנפיקים תו נכה לרכב? 

תו נכה מונפק על ידי היחידה לטיפול במוגבלי ניידות של משרד התחבורה, כאשר ההחלטה על הנפקתו כרוכה בעמידה בקריטריונים של רשות הרישוי, וועדה רפואית שבראשה עומד רופא. על האדם המעוניין להנפיק תו נכה מוטל להציג מסמכים רפואיים שמוכיחים שהם עונה להגדרה זו.

מאמרים נוספים

אם מסמך רפואי היה ממוקד מטופל

אני די בטוחה שלכולנו יצא לקבל חוזה משפטי שהיינו צריכים לחתום עליו, בין אם לצרכים מסחריים, רכישות גדולות, שכירות וכדומה.כולנו הבטנו לעומס

דילוג לתוכן