חיפוש
Close this search box.

מימוש המלצות רפואיות

כאשר מדובר בניהול טיפול טוב, לא ניתן לזלזל בנושא של מימוש ההמלצות הרפואיות.

לא אחת יצא לנו לעיין בעת סקירת המסמכים הרפואיים של מטופל בחוות דעת חשובה שכתב רופא מייעץ ובסיומה המלצות להמשך טיפול ומעקב. חוות הדעת לרוב מקופלת ומוטמנת אחר כבוד בתיקיית המסמכים, ללא התייחסות להמלצות הרפואיות שבה.

והרי ההמלצות- הן אלו שהמטופל הגיע בשבילן אל הרופא
הן תוכנית הטיפול שהרופא מבקש ליישם, הכוללות לעיתים תחילת טיפול רפואי, בדיקות אבחנתיות שונות כגון הדמיה או בדיקות דם, פניה אל רופאים יועצים נוספים, שילוב טיפולים פרא רפואיים, דיאטה מסוימת ועוד.
חלק נוסף חשוב שנזנח הוא המעקב הרפואי אצל אותו מומחה.

איך תהליך המימוש המלצות עובד?

לרוב, בביקור הראשוני אצל רופא מומחה, נלקחת אנמנזה (גם אותה כדאי לדעת כיצד למסור- עיקר בהתחלה, הפרדת העיקר מן התפל), מתבצעת בדיקה גופנית, ובמידת האפשר- סקירת ההיסטוריה הרפואית של המטופל מתוך המסמכים.

הרופא נותן אבחנה, אך לרוב יבקש לאשש אותה ולשלול אבחנות דומות נוספות- זאת ניתן לבצע באמצעות בדיקות המעבדה וההדמיה.

בנוסף לכך – יש משמעות גם לתרופה חדשה שהרופא רשם וההורה החל ליטול- האם התרופה עזרה לסימפטומים? האם התרופה דווקא יצרה תופעות לוואי שמקשות על המטופל? – את המידע הזה הרופא המומחה צריך לדעת על מנת לדעת האם להפסיק את הטיפול התרופתי ולשנותו בהתאם.

כאמור, מימוש ההמלצות הרפואיות הינו דבר שלעיתים תדירות מתפספס, וחבל מאוד.

מהן הסיבות לאי מימוש המלצות רפואיות?

כשמדובר בהורה הקשיש, זה יכול להיות פשוט עומס משימות של ממש, שדורשות תיזוז טלפוני מגורם אחד לגורם שני, המתנה ארוכה ומייגעת על קו הטלפון, וכמובן שכשהמערכת באה לפשט ולתת גישה לזימון תורים ובדיקות באפליקציה- ההתנהלות הדיגיטלית הזאת לרוב קשה עבור ההורה הקשיש.

בחלק מהמקרים כשאנו קוראים את ההמלצות הרפואיות קשה לנו גם להבין למה הרופא התכוון. השפה הרפואית נראית סבוכה וזרה.

דבר נוסף שמתפספס הוא החשיבות הרבה שיש בעדכון של רופא המשפחה המטפל בייעוץ הרפואי.

רופא המשפחה הוא הרופא שרואה את המטופל באופן רציף ותדיר, מכיר את ההיסטוריה שלו ואת התרופות שנוטל, ויודע לעשות את האינטגרציה בין כל המידע. הרופא המייעץ- כשמו כן הוא- מייעץ לרופא המשפחה, ולכן רופא המשפחה חייב להיות מודע ומעורב.
רופא המשפחה הוא זה שגם יתרגם את המלצות הרופא המומחה להפניות שיאפשרו לנו את השתתפות הקופה.

בתהליך ניהול טיפול עבור ההורה המבוגר, ההמלצות הרפואיות ממופות באופן שוטף, והופכות למשימות. המשימות מתבצעות באופן יעיל, מקצועי וחכם, התורים לבדיקות ייקבעו לאחר בדיקה במס' מכונים בתאריך הנוח ביותר, ההנחיות לבדיקות יתווכו להורה ולמשפחה, כל הניירת הרלוונטית תאסף ותהיה מוכנה מראש בזמן.
כנ"ל לגבי המלצות הנוגעות לטיפול תרופתי חדש, שינוי מומלץ באורח חיים, תחילת טיפולים פרא רפואיים, וכמובן- עידכון שוטף של רופא המשפחה.

דברו איתנו, אנחנו כאן לעזור
דילוג לתוכן